Home Astro Sprzęt Baader OffAxisGuider

Baader OAG

Wszędzie na sieci można znaleźć zdjęcia tegoż ustrojstwa - zawsze z tej samej strony

 

Dlaczego?? tajemnica się wyjaśnia od razu po zakupie

Dokładnie TAK! To jest Celestronowy Radial Guider :)

Cała idea guidowania poza osią optyczną jest prosta - generalnie nie wiedzieć czemu - sprzęt optyczny jest w przekroju kołem, natomiast matryce CCD czy CMOS to są kwadraty.
Mamy więc dużo wolnej przestrzeni żeby wcisnąć pryzmat, odbić kawałek światła i pozbyć się - całego dodatku nazywanego guidowaniem - czyli drugiego teleskopu. Zastosowanie to rozwiązuje problem z ugięciamii i innymi które występują gdy kamerka guidująca jest na innym instrumencie optycznym niż kamera główna (korelacja torów optycznych czy wyginanie całego zestawu na siodełku montażu że o mniejszej masie do udźwignięcia nie wspomnę).

Całość po zmontowaniu wygląda w tenże sposób

Troszkę danych słabo dostępnych w sieci

Sam OAG Baaderowo-Celestronowy - dodaje 36,5 mm do toru optycznego

Bardzo ważna rzecz - na którą zwrócił mi uwagę Adam Jesion - jeszcze raz dzięki - odległość od pryzmatu do obu matryc musi być dokładnie taka sama !!
Tenże OAG nie posiada żadnej regulacji odległości między pryzmatem i czipem kamery guidującej (bądź okularu). W zestawie są dwa malutkie klucze imbusowe-można delikatnie regulować tą wysokość ale tylko raz i na początku - na polu obserwacyjny nie wyobrażam sobie tego. Tak samo się tyczy obrotu samego pryzmatu względem osi optycznej .

Sama regulacja kąta nachylenia pryzmaciku względem toru optycznego - odbywa się trywialnie więc przedpotowo - za pomocą tejże małej śrubki bezczelnie spiłowanej na końcu w szpikulec.

Z boku widzimy śrubki mocujące kamerkę / okular guidujący w "wyciągu" 1,25".

Odległości które u mnie pomierzyłem sufmiarką wyszły od pryzmatu do końca wyciągu guidera - 57 mm. To dużo - przez co zmuszony byłem pozbyć się rozjaśniacza i wyplaskacza WilliamOptics x0,8.
OAG ma nastęujące wloty - z jednej strony męski z drugiej żeński - równowaga w przyrodzie musi być :)

 

Na dole widać śrubkę - która kontruje obrotowy moduł (to w końcu jest radial guider) którym możemy szukać gwiazdki do guidowania w w obrocie ok. 140 stopni.

Wszystko idealnie współgra z produktami Baadera - więc z jednej strony wkręciłem jaskółke do wyciągu 2" a z drugiej wypadło mi idealnie - 2 x 15 mm extension tube oraz 1 x 7,5

Z kamerką AllCCd5 (QHY5) do pryzmatu mam 77 mm - tak więc do QHY8 (kamry głównej) musiałem ustawić tyle samo

Całość dzięki rozpieszczającej nas pogodzie mam przetestowaną i ustawioną na "blok naprzeciwko" - więc na końcowy rezultat zmagań z OAGiem przyjdzie jeszcze poczekać.

I tym nieoptymistycznym akcentem kończę mój króciótki i pobieżny opis Baader Off Axis Guider